2ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Ταινιών Μικρού Μήκους

Το 1o ΕΠΑ.Λ. Καλύμνου συμμετέχει με την κινηματογραφική ταινία μικρού μήκους «Ψηφίδες Ονείρων» στον «2ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους» που συνδιοργανώνουν η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων, η ΕΡΤ ΑΕ (Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση) και η Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο – Σπίτι της Κύπρου.

  afisa1        opisthofyllo 

Δείτε το trailer της ταινίας μας!

 

Δείτε ολόκληρη την ταινία εδώ:

Αίτηση Συμμετοχής Πανελλαδικών 2016

Αρκάς

Από την Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου έως Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου θα γίνουν και φέτος οι αιτήσεις των μαθητών, παλιών και νέων, για τη συμμετοχή τους στις πανελλαδικές εξετάσεις.

Οι αιτήσεις θα γίνονται ηλεκτρονικά από το σχολείο μας. Το υπουργείο θα ανακοινώσει τις ακόλουθες μέρες τη διαδικασία και τα απαραίτητα δικαιολογητικά για κάθε κατηγορία υποψηφιου.

Διαβάστε την ανακοίνωση του υπουργείου από εδώ

Καθηγητές του σχολείου μας (2015-2016)

Οι καθηγητές του σχολείου μας κατά το σχολικό έτος 2015-16 είναι οι εξής:

 

1. ΙΑΚΩΒΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ(ΠΕ17.07)ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
2.ΣΔΡΕΓΑΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΠΕ20)ΥΠ/ΝΤΗΣ
3.ΤΣΑΠΑΔΙΚΟΥ ΜΑΡΙΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ (ΠΕ06)ΥΠΟΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ
4.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΑ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ (ΠΕ18.10)
5.ΑΜΟΡΓΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΠΕ19)
6.ΑΡΒΑΝΙΤΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΦΥΣΙΚΟΣ (ΠΕ04.01)
7.ΒΡΕΤΤΟΣ ΑΛΕΞΙΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΠΕ17.02)
8.ΓΕΡΓΗΣ ΤΡΥΦΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ.09)
9.ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ17.07)
10. ΓΟΥΝΑΡΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ε.Ν (ΠΕ18.23)
11.ΔΗΜΟΥΔΗ ΜΥΡΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΠΕ19)
12.ΔΙΟΝΥΣΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ ΓΑΛΛΙΚΩΝ (ΠΕ05)
13.ΔΡΑΓΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ (ΠΕ1803)
14.ΕΡΓΑΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ε.Ν. (ΠΕ18.23)
15.ΕΡΓΑΣ ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ17.02)
16.ΚΑΜΠΕΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΡ. ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ (ΠΕ03)
17.ΚΑΡΑΚΑΛΠΑΚΙΔΗΣ ΚΥΡ. ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ17.02)
18.ΚΟΥΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΠΕ20)
19.ΚΟΥΤΟΥΜΑΝΟΥ ΑΙΚ. ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ020
20.ΛΕΛΕΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ17.03)
21.ΜΑΚΡΥΠΙΔΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ (ΠΕ03)
22.ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΠΕ19)
23.ΜΑΤΘΑΙΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ09)
24.ΜΠΕΡΕΔΗΜΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Ε.Ν. (ΠΕ 18.23)
25.ΜΠΕΡΔΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ02.05)
26.ΠΑΟΥ ΜΙΧΑΗΛ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ17.03)
27.ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΠΑΝΑΓ. ΑΓΓΛΙΚΩΝ (ΠΕ06)
28.ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Ε.Ν. (ΠΕ18.31)
29.ΠΕΡΛΕΓΚΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ.09)
30.ΠΕΤΡΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ12.05)
31.ΡΟΥΣΣΟΣ ΜΙΧΑΗΛ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ (ΠΕ03)
32.ΡΟΥΣΣΟΥ ΑΣΗΜΟΥΛΑ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ02)
33.ΣΙΛΙΡΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΘΕΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ01)
34.ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ02)
35.ΣΤΑΥΡΙΑΝΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Ε.Ν. (ΠΕ18.31)
36.ΤΡΙΚΟΙΛΗ ΕΙΡΗΝΗ ΑΓΓΛΙΚΩΝ (ΠΕ06)
37.ΤΡΟΥΜΟΥΛΙΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΗΣ (ΠΕ11)
38.ΤΣΙΑΝΤΟΥΛΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ (ΠΕ12.04)
39.ΦΑΡΣΑΛΙΩΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ(ΠΕ18.18)
40 ΧΡΙΣΤΟΦΗ ΙΩΑΝΝΑ ΒΙΟΛΟΓΟΣ(ΠΕ04.04)
41.ΧΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ(ΠΕ17.02)
42.ΨΩΜΑΔΑΚΗ ΕΥΑΝΘΙΑ ΕΜΠΟΡΙΑΣ &ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ (ΠΕ18.40)

Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων 2015-2016

 

  Μέσω των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων  οι μαθητές λειτουργούν  ως πρωταγωνιστές της εκπαιδευτικής διαδικασίας και ενεργοποιούνται ως ποικιλότροποι – δραστήριοι δημιουργοί της γνώσης, της μόρφωσης και της συμπεριφοράς τους, αποποιούμενοι το ρόλο των παθητικών αποδεκτών. Τους δίνεται η δυνατότητα να αξιοποιήσουν τα δυνατά τους σημεία, μαθαίνουν να αυτο-οργανώνονται, να διατηρούν ανοιχτή στάση απέναντι στην έρευνα και κυρίως να αναλαμβάνουν την ευθύνη για το έργο που επιλέγουν να φέρουν σε πέρας.

  Τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων  συμβάλλουν στην όξυνση της κριτικής σκέψης των μαθητών, στη διεύρυνση των πνευματικών και ψυχοσυναισθηματικών οριζόντων και στην καλλιέργεια  ενός πνεύματος συνεργασίας. Όλοι  οι εμπλεκόμενοι, μαθητές και οι υπεύθυνοι καθηγητές, δε λειτουργούν σε ατομικό αλλά σε καθαρά συλλογικό επίπεδο για να επιτύχουν ένα κοινό στόχο και να παράγουν μια ολοκληρωμένη αποτέλεσμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

«Δημιουργία κινηματογραφικής ταινίας μικρού μήκους»: (Υπεύθυνη καθηγήτρια: Σπυροπούλου Μαρία, Συμμετέχοντες καθηγητές: Πάου Μιχαήλ, Τσαπαδίκου Μαρία- Υποδιευθύντρια του σχολείου).

«Κινηματογραφικές τεχνικές (συγγραφή σεναρίου, μοντάζ ταινίας,  ο ηθοποιός και ο ρόλος του)». (Υπεύθυνος καθηγητής: Πάου Μιχαήλ, Συμμετέχοντες καθηγητές: Ιακώβου Ιωάννης- Διευθυντής του σχολείου, Σπυροπούλου Μαρία).

«Το ΕΠΑ.Λ. Καλύμνου στο EUROPEAN SCHOOL RADIO- Το πρώτο μαθητικό ραδιόφωνο!». (Υπεύθυνη καθηγήτρια: Δημούδη Μυρτώ, Συμμετέχοντες: καθηγητές: Σδρέγας Ζαχαρίας-Υποδιευθυντής του σχολείου, Γεωργιάδης Αναστάσιος).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

«Πρώτες βοήθειες: Η σημασία τους για την ανθρώπινη ζωή σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης». Υπεύθυνη καθηγήτρια: Τσαπαδίκου Μαρία- Υποδιευθύντρια του σχολείου. Συμμετέχοντες καθηγητές: Ιακώβου Ιωάννης- Διευθυντής του σχολείου, Δημούδη Μυρτώ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

«Περιβάλλον και κατοικία: το σπίτι του 2020, σήμερα!». Υπεύθυνος καθηγητής: Μπερεδήμας Δημήτριος.

DESIGN BY WEB-KOMP